Mieszkanie 65 metrowe w stuletniej kamienicy w Poznaniu

Kategorie:
10
Luty 2018

Podobno dopiero trzecie mieszkanie wychodzi idealnie. To nie znaczy, że pierwsze bądź drugie musimy spisać na straty. Remont czy urządzanie mieszkania to nie lada przedsięwzięcie, ale można się do tego przygotować, by nie powiedzieć potem „następnym razem robiłabym inaczej”.

Oczywiście, najlepiej byłoby, gdybyśmy już od samego początku mieli wizję idealnego miejsca, wiedzieli gdzie chcemy wszystko umiejscowić i znali choćby przybliżone wymiary mebli, wówczas uda nam się rozplanować punkty światła oraz całą instalację elektryczną. Wtedy lampa będzie wisieć idealnie nad stołem, wszędzie podłączymy odkurzacz, kabel od radia nie będzie biegł przez pół ściany a kanapa idealnie zmieści się między półkami. Niestety, nawet przy dokładnym projekcie musimy liczyć się z niespodziankami. Niewątpliwie, remont mieszkania to nie tylko wyzwanie, ale i próba naszych sił:)

Z mojego doświadzenia wynika, że zawsze trzeba założyć, że remont będzie trwał o 3 tygodnie dłużej i pochłonie co najmniej 5% więcej zakładanego budżetu. Warto byłoby zrobić listę rzeczy, które jesteśmy w stanie wykonać sami (pozwoli to na duże oszczędności) oraz, jeśli mamy ograniczony budżet, takich na których nie warto oszczędzać. Na przykład ściany możemy pomalować zwykła, marketową farbą, bo i tak czeka nas w przyszłości malowanie. Wtedy łatwiej wydać jednorazowo większą kwotę na lepszą farbę niż w natłoku wszystkich wydatków. Możemy spać na materacu i przy samej żarówce, ale nie oszczedzajmy na rzeczach, których wymiana łączy się z małą „rewolucją”, czyli na przykład na białym montażu i podłogach. Warto zainwestować w dobrą kabinę przysznicową czy panele lepszej jakości.

Jeśli nie mamy zdolności budowlanych, czeka nas zatrudnienie ekipy remontowej. Idealnym rozwiązaniem jest firma, która kompleksowo zajmnie się naszym mieszkaniem i zwolni nas z obowiązku zgrywania prac, elektryka, hydraulika, malarza i glazurnika. No i możemy wtedy negocjować cenę i umówić się na całościową kwotę a nie taką liczoną „od  metra”. Nie dajmy się zbyć też standardowym tekstem: „tak się nie da”. Bardzo dużo rzeczy „się da” jeśli człowiek się uprze, ale nie bądźmy też mądrzejsi od fachowca. Jeśli wyjaśni nam rzeczowo i logicznie dlaczego nasz pomysł jest nierealny, zmieńmy koncepcję. Lepiej ustąpić, niż na własną odpowiedzialność wykonać rzeczy niezgodne ze sztuką budowlną. Zaufanie do firmy wykonawczej jest potrzebne, by nie zwariować. Nie oznacza to, że możemy rezygnować z kontroli. Jeśli remontujemy mieszkanie sami, bez pomocy doświadczonego projektanta, pamiętajmy, by jak najczęściej być na nieruchomości i sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać. Podpiszmy też umowę z zaznaczneniem okresu gwarcyjnego.

Pamiętajmy, że nawet przy maksymalnej ostrożności, idelanym planie i ekipie najlepszej na świecie, mogą trafić się niespodzianki. Nie muszą być one powodem do załamania. Cieszmy się, że mieszkanie odbiega od normy i nie musi być ono wyjęte z katologu 🙂

Podłogi oryginalnej nie udało sie niestety odratować (chociaż długo Aleksandra walczyła o nią). Deska była kilkanaście razy cyklinowana i była po prostu za cienka, by ją wycyklinować raz jeszcze. Dlatego  zostały położone w całym mieszkaniu panele Krono, vintage classic, white hickory.

W odróżnieniu od podłogi, cegła i jej stan bardzo zaskoczył. W salonie jest to oryginalna, odsłonięta cegła.

Kolor na ścianie w salonie to zwykła biała jedynka mieszana z czarnym barwnikiem fluggera. Mieszana metodą prób i błędów 🙂

Zawartość mebli przez remontem należał do byłych właścicieli. Pakowali rzeczy i meble kilka dni po sprzedaży mieszkania. Tak pakowali mieszkanie że zabrali nawet dzwonek do drzwi 🙂

k

IMG_3492

Płytki na ścianie w kuchni: gre retro aragon hiszpanskie.
Meble kuchenne to Ikea.

IMG_3507

O szafie w przedpokoju niewiele Aleksandra może powiedzieć. Znaleziona została na allegro zmatowiona. Pan, który ją sprzedawał, powiedział, ze można ją pomalować. Na pytanie: jak? odpowiedział: bedzie Pani zadowolona. I jestem a była kupowana w ciemno”. Dorobione zostały  tylko uchwyty.

Ktoś może zadać pytanie dlaczego króluje w mieszkaniu biel? Pani domu marzyło się mieszkanie czyste i jasne i siłą rzeczy takie kolory wybrała.  Postanowiła rownież biel i szarość przełamywać dodatkami które bez pospiechu dokupuje, w przedpokoju czerwień a w pozostałych pomieszczeniach niebieski.

IMG_3519

Drzwi  przesuwane są starymi drzwiami, który były w tym mieszkaniu (do łazienki), zostały dorobione tylko szyny i teraz za ich drzwiami mieści się garderoba.

IMG_3462

Płytki podłogowe to Vives Monocolor Octogono.

IMG_3471

Lustro kupione na allegro http://archiwum.allegro.pl/oferta/nowe-srebrne-lustro-w-srebrnej-ramie-sklep-gdynia-i4555218368.html

Ciężko wszystkie koszty oszacować i pamiętać ale remont kosztował około 65-70 tyś złotych.

Mieszkanie zaprojektowała włascicielka 🙂 Aleksandra Bartkiewicz

unnamed

www.abitostudio.pl +48602781040

Komentarze:

 • Ciekawy artarty i swietny projekt. A jaki koszt rego remontu wyszedl ijaki metraz pokoje itp?

  Karol Poznan 28 lutego 2017 o 15:30 Odpowiedz
  • Dziękuje Karol. Dziś uzupełniłam pod artykułem brakujące informacje.

   Julia 6 marca 2017 o 16:15 Odpowiedz
   • ja nie widze informacji o metrazu 🙂

    ania 13 marca 2017 o 14:39 Odpowiedz
    • Mieszkanie ma 65 metrow kwadratowych

     Julia 13 marca 2017 o 14:43 Odpowiedz
 • Przepiekne mieszkanie. Klimat kamienicy jest jednak nie do zastapienia. Juz żałuję, ze kupilam jednak w bloku:):) jeżeli mogę miec pytanie o szafę w przedpokoju. Jest niesamowita. W jaki sposob jest ona odnowiona? Czy to jest malowanie na kilka kolorow?

  Anna 28 lutego 2017 o 20:53 Odpowiedz
 • Zrobione ładnie, ale brakuje mi w artykule cyferek – to zawsze najciekawsze – koszty zakupu, remontu, itd.

  andrzej 1 marca 2017 o 13:45 Odpowiedz
  • Uzupelniłam brakujące informacje o metrażu i kosztach remontu pod zdjęciami . Pozdrawiam Panie Andrzeju

   Julia 6 marca 2017 o 16:18 Odpowiedz
 • Witam gdzie mogę kupić taki przepiękny stolik kawowy umiejscowiony w salonie?

  ELWI 16 listopada 2017 o 12:17 Odpowiedz
 • witam jakiej firmy kabina prysznicowa i deszczownica?

  iwa 21 stycznia 2018 o 18:39 Odpowiedz
 • Czy właściciela jest w stanie powiedziec jaka część tej kwoty to koszty ekipy budowlanej, materiałów a jaka mebli i dodatkow?

  Anna 11 lutego 2018 o 10:30 Odpowiedz
 • Czy drzwi są nowe, czy odnowione?

  Agata 11 lutego 2018 o 20:10 Odpowiedz
  • Pani Agato drzwi zostały odnowione.

   Julia 12 lutego 2018 o 16:29 Odpowiedz
 • Bardzo ciekawa metamorfoza.Piekne łóżko.Gdzie można takie kupić??

  Nica 12 lipca 2018 o 01:39 Odpowiedz
 • Skąd łóżko??

  Nk 13 lipca 2018 o 18:55 Odpowiedz
  • Łóżko zoastało zakupione w sklepie Ikea

   Julia 17 lipca 2018 o 10:08 Odpowiedz