DIY – Tani sposób na betonową ścianę

Kategorie:
21
Lipiec 2017

Ok, wiemy, że „tanie” lub „drogie” to pojęcia względne. Musicie jednak przyznać, że ścianę zdobioną betonem, która w wersji DIY kosztuje 260 zł można uznać za tanią. – Gdybym tę samą ścianę wyłożyła gotowymi płytami betonowymi kupionymi w sklepie zapłaciłabym za to prawie 4 tysiące złotych – mówi Justyna ze Świnoujścia.

Własnoręczny sposób wykonania betonowej ściany, który zdradziła nam Justyna jest w zasadzie na każdą kieszeń. O ile oczywiście ten rodzaj zdobienia ścian mieści się w waszym poczuciu estetyki.

Jeśli jednak marzycie o betonowej ścianie, ale nie jesteście pewni efektu końcowego, zaufajcie Justynie – architektce z zawodu, która wszelkie nowinki wnętrzarskie ma w małym paluszku. No, i teraz jeszcze na jednej wielkiej ścianie swojego nowiutkiego salonu.

Poszły konie po betonie

Pierwszym krokiem ku betonowej ścianie jest…wycieczka do marketu budowlanego. W Castoramie Justyna zamówiła docięte pod wymiar płyty OSB. – Trzeba pamietać, żeby dokładnie wymierzyć sobie ścianę i wyliczyć rozmiar, jaki mają mieć płyty. Mnie zależało na tym, żeby zostało z nich jak najmniej odpadów – mówi Justyna.

Docięte pod wymiar płyty przykręciła do ściany na kołkach, zachowując 1 cm odstępu między nimi. To już trochę karkołomna praca dla jednej osoby, więc niech prosi o pomoc ten, kto nie czuje się pewnie w takich robotach. Następnie każda płyta została starannie zagruntowana gruntem do drewna.

Imitację betonu miał zapewnić tynk maszynowy MP75 z dodatkiem zwykłego czarnego barwnika. Tu jednak nastąpił nieoczekiwany zwrot wydarzeń: tynk się zwarzył, gdy Justyna dodała do niego barwnik. – Okazało się po prostu, że ten rodzaj barwnika nie łączył się z tynkiem. W sklepie znalazłam potem barwnik i do farb i do tynków. Na szczęście na próbę rozrobiłam tylko część tynku, więc nie zmarnowało się go za dużo – mówi Justyna.

Problematyczny okazało się także uzyskanie odpowiedniego koloru mieszanki. Aby uzyskać pożądany efekt Justyna zużyła całą buteleczkę barwnika na 20-kilogramowy worek tynku. – Trzeba pamiętać, że gdy tynk wyschnie, będzie znacznie jaśniejszy, dlatego moja mikstura w wiadrze była naprawdę ciemna. Wyszedł kolor zbliżony do rysiku w ołówku – podpowiada architektka.

Nowa ściana w 7 godzin

Zanim przystąpiła do nakładania tynku, musiała odczekać jeden dzień, by zdążył wyschnąć grunt na płytach. Potem poszło już z górki. Nałożenie tynku na ścianę zajęło Justynie 7 godzin, choć jak zaznacza, sprawny fachowiec uwinąłby się z tym w 2-3 godzinki. – Naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii. Nakładamy tynk cienką warstwą, przykładamy pacę i odklejamy. Po odklejeniu pacy powstają nibykolce. Gdy to podsycha – wygładzamy i w ten sposób powstają charakterystyczne wżery. Gdyby zbytnio podeschło można ratować się zwykłym spryskiwaczem do kwiatków – radzi Justyna. Uzyskała w ten sposób genialny efekt, bo ściana ma wyraźną strukturę i fajne, surowe wżery. – Ludzie chyba po prostu nie wiedzą, że tak można i wydają niemałe pieniądze na dekoracje, które można mieć za parę groszy – ocenia Justyna, która dla dobrego rezultatu poświęciła nie tylko 260 zł, ale i…wygląd małego palca u ręki. Wszystko przez to, że zapomniała o cienkim narzędziu, którym mogła nałożyć tynk także w szczeliny między płytami. Ale z remontem jest jak z wojną – muszą być jakieś ofiary.

Justyna planuje także zaimpregnować ścianę dla większego bezpieczeństwa. A wy jak oceniacie efekt końcowy? Naszła was ochota na betonowanie 🙂

Komentarze:

 • Genialne w swej prostocie.

  Jacek 21 lipca 2017 o 22:28 Odpowiedz
 • Czyli włożono wysiłek, żeby ściana wyglądała jak w stanie surowym. Nigdy nie zrozumiem tej estetyki.

  Tomek 22 lipca 2017 o 08:32 Odpowiedz
 • Dla mnie bomba 💣

  Ivy 22 lipca 2017 o 19:55 Odpowiedz
 • Czy przepis i inspiracja może z Muratora? 😉

  Adam 26 lipca 2017 o 23:19 Odpowiedz
 • A czy podczas planowania, realizacji czy już użytkowania zastanowiono się nad szkodliwym działaniem substancji chemicznych z jakich takie płyty się wytwarza? Chodzi głównie o formaldehyd. W ateście higienicznym dla płyt osb jest wytyczna: 1m2 płyty OSB na 1m3 pomieszczenia. Pewnie ta Ściana mieści się w tych liczbach ale jednak sam bym się nie skusił…

  Mateo 13 listopada 2017 o 16:15 Odpowiedz
 • taniej z kleju do płytek 😉 ale nakładać tak samo i nie trzeba barwić

  matylda babcia 14 listopada 2017 o 23:19 Odpowiedz
 • A co z krawędziami OSB i przestrzenią między nimi czymś malowalas?

  Patrus 15 listopada 2017 o 12:16 Odpowiedz
 • Płyty OSB są dość drogie nie lepiej użyć płyt gipsowo-kartonowych? A jeszcze taniej jest użyć kleju do płytek lub zaprawy wyrównującej. Ja polecam zmieszać zwykłą zaprawę betonowa (worek ok 10 Zl) z gipsem lub tynkiem gipsowym
  Pozdrawiam

  paweł 18 listopada 2017 o 11:00 Odpowiedz
 • jakiej grubości osb było położone i czy krawędzie zostały potraktowane papierem ściernym, czy takie surowe pozostały.

  moloko 25 listopada 2017 o 10:32 Odpowiedz
 • Myślę że rigips na klej będzie dobra alternatywą dla osb

  Fargo 29 listopada 2017 o 20:34 Odpowiedz
 • Oczywiście ściąć oryginalny frez

  Fargo 29 listopada 2017 o 20:34 Odpowiedz
 • Cuuudownie!!! Czekałam na taki wpis:) 🙂 🙂 napewno wykorzystam ten pomysł 🙂 dziękuję 😘

  Paula 26 kwietnia 2018 o 11:03 Odpowiedz
 • A nie łatwiej kupić gotowe płyty z betonu architektonicznego np. slabb.pl i je przykleić???

  Krzysztof 23 maja 2018 o 10:26 Odpowiedz
 • Słowo klucz w tym przypadku to: `kupić`.

  p. 13 lipca 2018 o 16:07 Odpowiedz
 • Bardzo podoba mi się ten pomysł. Tylko czy do mieszkania na ścianę zewnętrzną można to dać? Chodzi mi o to aby nie pojawiła się w przyszłości wilgoć, grzyb – bo ściana nie będzie oddychać.

  Tomek 14 lipca 2018 o 21:41 Odpowiedz
 • Krzysztof, przewiń stronę do góry i przeczytaj tytuł tego art. przeczytaj go i odpowiedz sobie na zadane pytanie

  kris 17 lipca 2018 o 00:40 Odpowiedz
 • Jakiego pigmentu barwiacego,jakiej firmy Pani Justyna użyła?

  Jakun 27 lipca 2018 o 15:12 Odpowiedz
 • Mój mąż trochę sam jest złotą roczką, jestem ciekawa czy sam dał by radę ro zrobić? Co prawda gniazdko nam się buduje i zaczął się puki co 2 etap budowy willi szembeka ale już mnie korci by zamówić architekta i poprosić o wizualizację sipialni z takim betonem. Ale jak łatwo go zmienic, zamalowac jak by się trochę znudził?

  karla 31 lipca 2018 o 21:44 Odpowiedz
 • Witam próbuje uzyskać ten sam efekt ale powstają przebarwienia czy można prosić o informacje jaki barwnik został użyty ? Ja zastosowałem Fox ale chyba za bardzo nie chce się łączyć .

  Tom 18 sierpnia 2018 o 16:11 Odpowiedz