Jak zrobić ceglaną ścianę za 40 złotych?

Kategorie:
14
Kwiecień 2017

Założymy się, że producenci cegły dekoracyjnej będą zgrzytać po tym poście ze złości zębami. Ich dochody na pewno okrutnie spadną, jeśli choć część osób marzących o cegiełkowej ścianie weźmie przykład z Natalii i jej narzeczonego Bartosza. Im wystarczyły, dwa worki tynku gipsowego, dwa pędzle i dwa dni pracy, by stworzyć taką ścianę w swoim pierwszym, własnym salonie. Koszt? Uwaga: 40 złotych!

Powiedzenie, że „Potrzeba jest matką wynalazków” jest w przypadku Natalii i Bartosza wyjątkowo trafne.

W zeszłym roku stali się szczęśliwymi właścicielami pierwszego własnego 50-metrowego mieszkanka, które wyremontowali samodzielnie. Wymarzyli sobie ściankę z cegiełek w salonie, ale pieniądze przeznaczone na remont topniały. – Szukaliśmy oszczędności, a okazało się, że nawet te najtańsze cegiełki kupione w sklepie będą dla nas za drogie. Jak polowaliśmy na nie w zeszłym roku, to kosztowały 89 złotych za paczkę, do tego dochodziłby prawie taki sam koszt klejów – mówi Natalia. Wyliczyła, że wyłożenie cegłą dwóch ścianek o wymiarach 3×2,5 i 1x2m w salonie kosztowałoby ich około 2 tysiące złotych.

Mrówcza praca popłaca

Na szczęście mieszkająca w Poznaniu Natalia, podobnie jak jej przyszły mąż, jest wielką fanką rzeczy homemade. – Najpierw sami zastanawialiśmy się jak to zrobić, dopiero potem wpadliśmy na pomysł, że może ktoś już znalazł rozwiązanie i szukaliśmy tutoriali na Youtubie. Efekty z filmów jednak nie bardzo przypadły nam do gustu, więc postanowiliśmy je zmodyfikować – wyjaśnia Natalia.

Bartosz, z zawodu stolarz, zbił z deseczek foremkę o wymiarach 6 cm x 24 cm. Ten, kto nie jest stolarzem, też powinien sobie dać radę z tą czynnością. Na zagruntowaną ścianę („To bardzo ważne!” – Natalia) oboje nałożyli 2-centymetrową warstwę wyrobionego tynku i foremką odciskali „cegiełki”. Wytłoczone cegiełki, które nie miały jeszcze odpowiedniego kształtu formowali przy pomocy okrągłego pędzla. Do kosztów ściany trzeba jeszcze doczywiście doliczyć dwa pędzelki po 5 zł. – Zaokrąglaliśmy rogi cegieł i formowaliśmy nierówne struktury, żeby efekt był jak najbardziej naturalny – opisuje Natalia. W międzyczasie, palcem lub trzonkiem pędzla pogłębiali fugi między płytkami, żeby były wyraźniejsze. Trochę mrówcza praca, ale jest przy tym ponoć mnóstwo satysfakcji.

 Idealna cegiełka w 3 minuty

Uformowanie takiej jednej idealnej cegiełki jest dość czasochłonne: Natalii zajmowało to 3 minuty. Bartosz trochę mniej się przykładał – Ale jak się przypatrzę, to od razu rozpoznam, którę cegiełkę robił on, a którą ja. Myślę jednak, że gdybym robiła je bardziej niedbale, to też byłby fajny efekt – śmieje się Natalia.

Jak to zwykle przy takich pracach bywa – nie ustrzegli się błędów. – Na początku formowaliśmy cegiełki zaraz po nałożeniu tynku. Niesłusznie, bo tynk był za mokry i trzeba było odczekać z 10 minut, żeby troszkę wysechł – tłumaczy Natalia. Zdarzyło im się też położyć tynk na zbyt dużą powierzchnię, w efekcie czego zastygł zanim zdążyli uformować wzór. – Zlikwidowaliśmy ten problem nakładając na raz na ścianę tyle tynku, żeby wystarczyło na zrobienie dwóch rządków cegiełek – podpowiada Natalia. – Przy pracy warto mieć przy sobie miniwiaderko z wodą, by ewentualnie namoczyć pędzelek, gdy cegiełka zbyt mocno zasycha i trudno ją było uformować – dodaje.

Ostatecznie ściana „z cegiełek” powstała w dwa dni. Dokładnie – 16 godzin pracy Natalii i Bartosza. Pierwotnie planowali pomalować ceglaną ścianę na biało, ale zastygnięty tynk dał taki fajny naturalny efekt, że porzucili ten pomysł. – Rezultat końcowy nas zachwycił, tym bardziej że wbrew moim obawom ściana się nie brudzi. Wystarczy tylko zmieść kurz miotełką – zapewnia Natalia.

I faktycznie, patrząc na cegiełkową ścianę trudno nam uwierzyć, że jest w wersji Do It Yourself. A Wam jak się podoba?

Komentarze:

 • Wygląda naprawdę super!!

  Paweł 14 kwietnia 2017 o 21:00 Odpowiedz
 • Wow! efekt niesamowity

  Robert 14 kwietnia 2017 o 21:04 Odpowiedz
 • Gratulacje za kreatywność i samozaparcie 😊 Wspólne dzieło – bezcenne 😊 Ściana prezentuje się super !!

  Karolina 14 kwietnia 2017 o 23:26 Odpowiedz
 • Wspaniały efekt. Gratuluje pomysłu .Dziękuję za podpowiedź. Życzę powodzenia

  Teresa 15 kwietnia 2017 o 09:19 Odpowiedz
 • efekt koncowy piekny, ale zdjecia posrednie troche przerazajace;)

  madziakowo.blogspot.com 31 sierpnia 2017 o 08:04 Odpowiedz
 • Czy taką ścianę z cegieł można zrobić na płytach OSB? Czy odpadnie po jakimś czasie ?

  Karo 13 listopada 2017 o 20:30 Odpowiedz