Jak zrobić ceglaną ścianę za 40 złotych?

14 kwietnia 2017 przez Julia

Założymy się, że producenci cegły dekoracyjnej będą zgrzytać po tym poście ze złości zębami. Ich dochody na pewno okrutnie spadną, jeśli choć część osób marzących o cegiełkowej ścianie weźmie przykład z Natalii i jej narzeczonego Bartosza. Im wystarczyły, dwa worki tynku gipsowego, dwa pędzle i dwa dni pracy, by stworzyć taką ścianę w swoim pierwszym, własnym salonie. Koszt? Uwaga: 40 złotych!

Powiedzenie, że „Potrzeba jest matką wynalazków” jest w przypadku Natalii i Bartosza wyjątkowo trafne.

W zeszłym roku stali się szczęśliwymi właścicielami pierwszego własnego 50-metrowego mieszkanka, które wyremontowali samodzielnie. Wymarzyli sobie ściankę z cegiełek w salonie, ale pieniądze przeznaczone na remont topniały. – Szukaliśmy oszczędności, a okazało się, że nawet te najtańsze cegiełki kupione w sklepie będą dla nas za drogie. Jak polowaliśmy na nie w zeszłym roku, to kosztowały 89 złotych za paczkę, do tego dochodziłby prawie taki sam koszt klejów – mówi Natalia. Wyliczyła, że wyłożenie cegłą dwóch ścianek o wymiarach 3×2,5 i 1x2m w salonie kosztowałoby ich około 2 tysiące złotych.

Mrówcza praca popłaca

Na szczęście mieszkająca w Poznaniu Natalia, podobnie jak jej przyszły mąż, jest wielką fanką rzeczy homemade. – Najpierw sami zastanawialiśmy się jak to zrobić, dopiero potem wpadliśmy na pomysł, że może ktoś już znalazł rozwiązanie i szukaliśmy tutoriali na Youtubie. Efekty z filmów jednak nie bardzo przypadły nam do gustu, więc postanowiliśmy je zmodyfikować – wyjaśnia Natalia.

Bartosz, z zawodu stolarz, zbił z deseczek foremkę o wymiarach 6 cm x 24 cm. Ten, kto nie jest stolarzem, też powinien sobie dać radę z tą czynnością. Na zagruntowaną ścianę („To bardzo ważne!” – Natalia) oboje nałożyli 2-centymetrową warstwę wyrobionego tynku i foremką odciskali „cegiełki”. Wytłoczone cegiełki, które nie miały jeszcze odpowiedniego kształtu formowali przy pomocy okrągłego pędzla. Do kosztów ściany trzeba jeszcze doczywiście doliczyć dwa pędzelki po 5 zł. – Zaokrąglaliśmy rogi cegieł i formowaliśmy nierówne struktury, żeby efekt był jak najbardziej naturalny – opisuje Natalia. W międzyczasie, palcem lub trzonkiem pędzla pogłębiali fugi między płytkami, żeby były wyraźniejsze. Trochę mrówcza praca, ale jest przy tym ponoć mnóstwo satysfakcji.

 Idealna cegiełka w 3 minuty

Uformowanie takiej jednej idealnej cegiełki jest dość czasochłonne: Natalii zajmowało to 3 minuty. Bartosz trochę mniej się przykładał – Ale jak się przypatrzę, to od razu rozpoznam, którę cegiełkę robił on, a którą ja. Myślę jednak, że gdybym robiła je bardziej niedbale, to też byłby fajny efekt – śmieje się Natalia.

Jak to zwykle przy takich pracach bywa – nie ustrzegli się błędów. – Na początku formowaliśmy cegiełki zaraz po nałożeniu tynku. Niesłusznie, bo tynk był za mokry i trzeba było odczekać z 10 minut, żeby troszkę wysechł – tłumaczy Natalia. Zdarzyło im się też położyć tynk na zbyt dużą powierzchnię, w efekcie czego zastygł zanim zdążyli uformować wzór. – Zlikwidowaliśmy ten problem nakładając na raz na ścianę tyle tynku, żeby wystarczyło na zrobienie dwóch rządków cegiełek – podpowiada Natalia. – Przy pracy warto mieć przy sobie miniwiaderko z wodą, by ewentualnie namoczyć pędzelek, gdy cegiełka zbyt mocno zasycha i trudno ją było uformować – dodaje.

Ostatecznie ściana „z cegiełek” powstała w dwa dni. Dokładnie – 16 godzin pracy Natalii i Bartosza. Pierwotnie planowali pomalować ceglaną ścianę na biało, ale zastygnięty tynk dał taki fajny naturalny efekt, że porzucili ten pomysł. – Rezultat końcowy nas zachwycił, tym bardziej że wbrew moim obawom ściana się nie brudzi. Wystarczy tylko zmieść kurz miotełką – zapewnia Natalia.

I faktycznie, patrząc na cegiełkową ścianę trudno nam uwierzyć, że jest w wersji Do It Yourself. A Wam jak się podoba?

Komentarze

 1. Paweł 14 kwietnia 2017 o 21:00

  Wygląda naprawdę super!!

 2. Robert 14 kwietnia 2017 o 21:04

  Wow! efekt niesamowity

 3. Karolina 14 kwietnia 2017 o 23:26

  Gratulacje za kreatywność i samozaparcie 😊 Wspólne dzieło – bezcenne 😊 Ściana prezentuje się super !!

 4. Teresa 15 kwietnia 2017 o 09:19

  Wspaniały efekt. Gratuluje pomysłu .Dziękuję za podpowiedź. Życzę powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lub komentuj na Facebooku


 • RSS