Ile kosztuje budowa domu ?

Kategorie:
19
Listopad 2016

Budowa własnego domu to duże wyzwanie dla ludzi, ale i ogromna satysfakcja. Można mówić o dużej satysfakcji tym bardziej jeśli uda się to dokonać w jeden rok jak Monice i Mariuszowi.

Poprosiłam ich o odpowiedzenia na kilka moich pytań odnośnie ich projektu.

– Ile metrów kwadratowych ma wasz dom

Dom ma 80m2 powierzchni użytkowej i idealny dla nas rozkład. Na dole (49m2) znajdują się: salon, kuchnia, pokoik, wc oraz kotłownia; na górze (30m2): trzy pokoje i toaleta.

 

-Co was zainspirowało do budowy domu?

Właściwie nie chcieliśmy budować domu, nie myśleliśmy o tym. Na samo wspomnienie o tak dużych wydatkach bałam się, że nigdy nie będzie nas na to stać. To moja mama skłoniła nas do kupna działki. Mając na koncie 2 tys. zł, pełna obaw zadzwoniłam i umówiłam się z notariuszem. Udało się… Jak poszło dalej, sama nie wiem. Z uśmiechem na ustach ogrodziliśmy działkę, posadziliśmy drzewka i nastała jesień. Po jakimś czasie mama wpadła do naszego pokoju z katalogiem i powiedziała: „trzymaj, będziecie się budować!”. Nie zapomnę miny męża, gdy mu o tym powiedziałam. Powtarzał to samo co ja: „ale jak?”, „za co?”, „nie mamy pieniędzy!”, ale mama tez powtarzała to co zawsze: „ przestańcie gadać, przecież się uda”.

mb_z211_981_62230_0_738_tl_normal

-Jak dokonaliście wyboru projektu domu- o czym warto pamiętać ?

Mieliśmy w głowie jakieś wyobrażenia o tym, co chcieliśmy budować. Wiedzieliśmy, że nasz dom musi mieć prostą bryłę, bez wykuszów i zbędnych dla nas dodatków. Usiedliśmy do przeglądania projektów i wybraliśmy nasz. Spełniał wszystkie wymagania. Po kilku tygodniach przyszedł moment na rozmyślania nad tym, czy to na pewno ten właściwy. Usiedliśmy ponownie, zaznaczyłam ponad 80 projektów, odrzucałam stopniowo te, które nam z jakichś powodów nie pasowały. W projekcie indywidualnym naszego domu  wprowadziliśmy trzy małe zmiany: zrezygnowaliśmy z okien dachowych i wejścia do kotłowni od strony kuchni, a okna tarasowe przenieśliśmy na inną ścianę.

-Mieszkacie juz w domu, które pomieszczenie lubisz w domu najbardziej i dlaczego ?:)

Mieszkamy od maja 2016 r. i ciągle coś w domu zmieniamy. Dwa miesiące po kupnie nowych mebli część z nich zdążyłam wymienić na te, które sami odnowiliśmy. Najlepiej czujemy się w naszym salonie – nie jest zbyt duży, łączy się z kuchnią, a kominek nadaje mu charakteru i ciepła. Na początku chciałam, żeby wyglądał nieco inaczej – stylowe meble, wyszukane dodatki czy ekskluzywny narożnik. Jednak rozsądek zwyciężył: postawiliśmy na ciepło i przytulną atmosferę, czyli jak najwięcej rzeczy zrobionych własnoręcznie. Idea ta dotyczy tak salonu, jak i całego domu.

20160713_190408

– Na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu ?

Dom, w którym mieszkamy, był drugim, którego budowę obserwowaliśmy. Mądre powiedzenie,  że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie, naprawdę się sprawdza. Wiedzieliśmy już, jak obniżyć koszta, jak wykorzystać technologię i co możemy zrobić sami. Wybierając projekt, patrzyliśmy na niego pod względem całkowitych kosztów budowy. Dużą oszczędność zapewnia np. odpowiedni wybór dachu – to, czy będzie on dwuspadowy, czterospadowy bądź namiotowy, ma wpływ na ostateczną sumę pieniędzy, wydanych na deski, krokwie czy w końcu gąsiory. Sporą oszczędnością okazać się może tez wybór projektu z jednym kominem, gdyż jego dobre usytuowanie  pozwoli na podłączenie do niego kominka i kotłowni. Dodatkowy komin to dodatkowe, dosyć drogie cegły klinkierowe. My zrezygnowaliśmy z okien w dachu, trochę z oszczędności, trochę z chęci zachowania prostej bryły. Ostatni sposób na zmniejszenie wydatków zależy od naszych umiejętności i tego, co własnoręcznie wykonamy w naszym domu.

Mąż sam wykonał elewację domu, ułożył płytki, zrobił obudowę kominka, ocieplał poddasze, układał deski na tarasie – oceniam, że były to oszczędności rzędu około 35 tys. zł.

-Jakie błędy popełniliście z Mariuszem przy budowie domu(jesli takie są) ?

Popełniliśmy kilka błędów. Jeden z nich powtórzyliśmy z  poprzedniego domu, przy którego budowie braliśmy udział – błąd ten popełnili tam, specjaliści, więc nie jest tak źle 😉 Chodzi o posadzki z glazury, w jednym pomieszczeniu dosłownie o kilka milimetrów wystają po zamknięciu drzwi. Po prostu kładąc płytki, nie wiedzieliśmy, w która stronę będą otwierały się drzwi. Wiąże się z tym także sprawa, o której powinien pamiętać każdy budujący dom, czyli gniazdka i kontakty. Na długo przed wykończeniówką  planuje się rozmieszczenie elektryki, warto już wtedy zaplanować, na którą stronę otwierać będą się drzwi.

-Koszty budowy i wykończenia

Koszt budowy naszego domu to 225 tys. zł i w tej kwocie jest właściwie wszystko: od spraw związanych z mapami, geodetą, śrubkami, aż po zakup farb i mebli. Najdroższa okazała się hydraulika, która pochłonęła ponad 30 tys. zł, z czego spora część wiązała się z podłączeniem kominka. Sporym kosztem, ale wartym swojej ceny, był zakup pięciometrowego okna do salonu. Cieszę się, ze tyle prac wykonaliśmy sami, zmniejszając koszta robocizny. Podstawa to zdolny mąż.

dsc00272dsc00050

-Co w budowie domu jest najtrudniejsze twoim zdaniem?

To, co mi sprawiło najwięcej trudności, to zdobycie gotówki. Budowa domu była cudowna, z uśmiechem i lekką zazdrością spoglądam dziś na budujące się niedaleko nas domy. Czuję, że koordynacja podobnych projektów mogłaby być moją życiową przygodą, tylko jak połączyć to z codziennością, czyli pracą historyka w marketingu?  A tak poważnie, nadzorowanie budowy może być czasem trudne: ktoś odwołuje termin, ktoś go przekłada, coś trzeba zmienić czy zareklamować – na szczęście daliśmy radę!

-Czy rozpisaliście sobie plan działania- bo zbudowanie domu i wprowadzenie się do niego w ciągu roku to super rezultat ?

Nie, nie mieliśmy takiego planu. Dom w stanie surowym zamkniętym miał spokojnie stać do następnego roku. Wyjeżdżając na miesięczny urlop, gdy byłam w pociągu, zadzwoniłam do męża i powiedziałam „słuchaj, a może jednak działamy dalej?” i tak znów się zaczęło. Zamówiłam okna, ustaliłam termin u elektryka i zaczęłam wyszukiwać glazury. 5 maja 2015 r. murarz postawił pierwsze bloczki, 5 maja 2016 r. byliśmy już U SIEBIE!

dsc00028

 Koszty budowy domu

 • Rozpoczęcie budowy  19 415 zł

 • Ściany i stropy 35 198 zł

 • Tynki  6 017 zł

 • Instalacje  40 124 zł

 • Okna i drzwi 22 496 zł

 • Dach i więźba 32 612 zł

 • Pozwolenie i zakończenie budowy 8 352 zł

 • Elewacja i ocieplenie 8 409 zł

 • Wykończenie  52 680 zł

 • koszt budowy łącznie 225 303 zł

Zapraszam do zapoznania się  ze szczegółami z budowy domu na ich blogu .

 

 

 

Komentarze:

 • Szczerze mówiąc dom nie wygląda na taki mały! Podoba mi się wykończenie! 🙂

  Edyta Mój kawałek podłogi 19 listopada 2016 o 18:11 Odpowiedz
  • dom z zewnątrz jest bardzo mały 🙂 dobre rozmieszczenie w środku zmienia to wrażenie 🙂

   Monika 28 listopada 2016 o 08:57 Odpowiedz
 • Nie chcę być złośliwa ale to jest kurnik a nie dom!

  Karolina 20 listopada 2016 o 02:44 Odpowiedz
  • Kurniki jak widać też mogą być nowoczesne!

   Monika 28 listopada 2016 o 08:59 Odpowiedz
  • Karolina nie należy mierzyć swoją miarą wszystkiego, Rozumiem że lubisz duże domy ale Monika z mężem zdecydowali się na tak dom na który było ich stać i który odpowiada ich potrzebom . Porównywanie czyjegoś domu do kurnika jest mało fajne

   Julia 11 grudnia 2016 o 23:45 Odpowiedz
 • Domek super, mały, ładny i własny:)
  Ciekawe jakie koszty utrzymania średnio-miesięczne?
  Warto by dodać jeszcze cenę działki do rozliczenia, to to ludziom pełniejszy pogląd.
  Brawo dla Was.

  Adam 27 listopada 2016 o 10:59 Odpowiedz
  • Koszt ogrzewania domu wyniósł około 600 zł za zimę (całość)

   Monika 4 stycznia 2017 o 07:38 Odpowiedz
 • Bardzo ładny dom!!! Gratulacje i szczęśliwego życia 🙂

  Kasia 28 listopada 2016 o 09:48 Odpowiedz
 • I to jest przykład na to, że można wybudować metodą gospodarczą dom jednorodzinny za na prawdę niewielkie pieniądze! Brawo!

  Tobiasz Duda 29 listopada 2016 o 20:41 Odpowiedz
  • To prawda Tobiasz. Dlatego uwielbiam opisywać takie historie 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   Julia 11 grudnia 2016 o 23:46 Odpowiedz
 • Nieważne, że dom wydaje się mały. Ważne, że w środku jest dużo miejsca. Nam budowali dom fachowcy z phu fenster. Nie popełnili żadnych błędów, wszystko z nami konsultowali, nawet najmniejsze szczegóły.

  Weronika 5 grudnia 2016 o 10:03 Odpowiedz
 • Fajny domek 🙂 mamy dość podobny, podobnie sami go budowaliśmy. koszty? Na dzień odbioru (tzn. jeszczze trochę mebli brkowało, brak wykończonej góry – na dole mamy 100mkw) i działka nie zagospodarowana tak jak chcemy, wyniosło nas około 270 tys. (z zakupem działki) – jak ktoś chce to da radę:)
  Trzeba tylko uparcie dążyć do celu…
  Z błędów – brak pomieszczenia przy kuchni (spiżarnia) i za mały ganek, którego nie było w projekcie, ale gdybyśmy powiększyli ganek to kotłownia mogłaby być poza domem (opalamy ekogroszkiem).

  Szymon 9 grudnia 2016 o 15:13 Odpowiedz
  • Cześć Szymon może miałbyś ochotę opowiedzieć o twoich przygodach z budowy domu ?
   Cele są po to by je realizować 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   Julia 11 grudnia 2016 o 23:38 Odpowiedz
   • Właśnie bierzemy się za następną 🙂
    Jesteśmy na etapie szukania działki pod budowę.

    Szymon 18 lutego 2017 o 16:10 Odpowiedz
 • Extra! Nie wiem czy nie będę się wzorował budując swój dom. Projekt spełnia nasze oczekiwania.
  Mam jedynie pytanie, o ile taniej było przez to że nie zrobiliście okien dachowych? Wydaje mi się że mogłoby to nadać lekkości tej niewielkiej bryle.
  Teraz jeszcze fajne zagospodarowanie terenu działki i dom nie będzie wyglądał na mały 🙂

  Artur 10 grudnia 2016 o 10:22 Odpowiedz
  • Dwa okna dachowe to koszt około 6 tyś zlotych z montażem a przy budowie domu każdy grosz się liczy.
   Jak tylko właściciele przysłowiowo odkują się napewno pomyślą o zagospodarowaniu działki 🙂

   Julia 11 grudnia 2016 o 23:35 Odpowiedz
  • Hej! z dachowych zrezygnowaliśmy ze względu na koszta i na to że po prostu nam się nie podobają. Mamy okna w każdym pomieszczeniu i nie jest zbyt ciemno, a mycie ich po każdym deszczu to nie dla mnie 😉 Pozdrawiam

   Monika 4 stycznia 2017 o 07:36 Odpowiedz