Refinansowanie

05
Sierpień 2014

Kupiłem nieruchomość za gotówkę, czy mogę odzyskać w kredycie pieniądze za zakup?

Jeżeli od czasu zakupu nieruchomości (podpisania aktu notarialnego) minęło mniej niż 24 miesiące możesz odzyskać pieniądze poniesione na zakup, w formie kredytu hipotecznego. Jeden bank w Polsce, skredytuje dla osoby fizycznej poniesione koszty zakupu do 6 lat wstecz.

Fachowo nazywa się to „refinansowanie poniesionych kosztów zakupu nieruchomości”. Taka forma kredytu hipotecznego, patrząc pod kontem oferty bankowej, w zasadzie niczym nie różni się od kredytu na zakup nieruchomości. Oprocentowanie, LTP/LTV, okres kredytowania, sposoby liczenia zdolności kredytowej, te cechy są identyczne jak przy kredycie na zakup. Owszem, jest kilka banków, które mają „gorszą” ofertę dla tego typu kredytu. Mimo to zapamiętaj że oferta jest identyczna jak przy kredycie na zakup.

Zrefinansować można nie tylko sam zakup, ale również koszty poniesione przy okazji remontu, czy też wykończenia. Wycena kosztu poniesionego na zakup nieruchomości, odbywa się poprzez akt własności, wycena poniesionych kosztów remontu/wykończenia odbywa się poprzez faktury. Także jeżeli planujesz zrobić remont za gotówkę, a następnie odzyskać pieniądze w formie kredytu, bierz faktury na co tylko się da! Tak jak w przypadku kredytu na remont/wykończenie, nie odzyskasz pieniędzy poniesionych na meble i inne ruchomości nie będące na stałe związane z nieruchomością.

Ronald Szczepankiewicz

 

Komentarze:

 • A co jeśli już mam 3/4/5 kredyty hipoteczne? Pożyczki hipoteczne? Kredyty inwestycyjne? Ten temat jest bardzo rzadko poruszany. Co mam robić po w momencie kiedy banki nie chcą dawać kredytów hipotecznych z powodu posiadanej ich ilości.

  Krzysiek 5 sierpnia 2014 o 17:44 Odpowiedz
 • Witam, proszę o doprecyzowanie. 2 lata od dnia zapłaty czy podpisania aktu?

  Mateusz 22 sierpnia 2014 o 23:50 Odpowiedz
 • Jakie mozliwosci otwiera refinansowanie jesli mozna wziac normalny kredyt hipoteczny??

  Rafal 27 sierpnia 2014 o 15:55 Odpowiedz
  • a no różni się to tym, że jak płacisz gotówką to inaczej z Tobą sprzedający rozmawia:)

   Take Care 12 października 2015 o 10:13 Odpowiedz
 • Kupuje mieszkanie za gotówkę refinansuje kredytem mieszkaniowym czy mogę zaliczyć ratę jako koszt w miesięcznym rozliczeniu z US skoro w akcie zapłaciłem gotówka?

  Michał 21 sierpnia 2016 o 14:33 Odpowiedz