Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania

08
Maj 2014

To chyba już wiedzą wszyscy że dobre zdjęcie przyciąga oko, tak samo w przypadku nieruchomości czy sprzedajesz czy wynajmujesz to pierwszy etap gdzie możesz zrobić dobre wrażenie . Najdziwniejszą sprawą w dzisiejszych czasach jaką zaobserwowałem to wystawianie na portalach mieszkań na sprzedaż bez zdjęć. Wnioski jakie mi się nasuwają to że sprzedający jest jakimś laikiem aż do bólu lub też kompletnie ma gdzieś to co robi. A już na pewno nie zachęci tylu osób ile by przypuszczalnie mógł. W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy a jak nie wszyscy to zdecydowana większość ludzi zaczyna poszukiwania mieszkań w internecie więc mieszkanie bez zdjęcia może zainteresować na przykład nas, czyli ludzi czyhających na okazje które chcemy kupić poniżej wartości rynkowej.

No to jak zrobić te dobre zdjęcia ?

Jednym z poważniejszych błędów jakie zaobserwowałem jest słaba jakość zdjęć, zdjęcia te są robione przypuszczam telefonem i to nie takim z ostatnich lat. Więc jeśli nie jesteś gadżeciażem i nie posiadasz najnowszych telefonów i nie planujesz go posiadać proponuje zaopatrzyć się w jakiś poczciwy aparat, który posłuży kilka dobrych lat.

Miejsca strategiczne

Na wstępie należy ustalić co jest największymi atutami danej nieruchomości następnie wybrać najlepsze miejsca do uchwycenia tego.

Musi być jasno

Każdy profesjonalny fotograf wam powie że nie ma nic lepszego od naturalnego światła. Więc jest sprawą dość istotną by robić zdjęcia w ciągu dnia . Odsłonić wszystkie kurtyny, zasłony, żaluzje czy rolety i naświetlić mieszkanie jak to tylko możliwe. Również w dni pochmurne zdjęcia wychodzą dość ponuro i mrocznie.

Posprzątaj

Ludzie oglądający zdjęcia chcą widzieć co kupują czyli mieszkanie a nie co w nim jest. Nie potrzebują oglądać np. wyposażenia które nie jest w cenie czy garderoby aktualnie mieszkającej osoby. Mieszkanie powinno być wysprzątane, zbędne rzeczy usunięte z kadru.

Kolory, detale

Pamiętajmy że kwiaty, kolorowe obrazy czy świeczki nadają mieszkaniu życia, także rozważ zainstalowanie przed zdjęciami.

Obróbka

Jeśli uważasz że zdjęcia wyszły trochę za jasno czy za ciemno czy jeszcze coś innego, czemu nie użyć komputera, zważywszy że podstawowy program do obrobki zdjec ma chyba każdy aktualny system operacyjny na rynku.

Wskazówek kilka

Staraj się unikać widoków na zewnątrz z okien chyba że faktycznie masz się czym pochwalić ale jeśli jest to ulica, kable telefoniczne czy inne druty to może sobie daruj.

Fotografując małe pomieszczenia można stanąć w narożniku by uchwycić jak największą część pokoju. Można również zastosować trik i stanąć na krześle i zrobić zdjęcie w dół.

Pamiętaj żeby robić dużo zdjęć by było z czego wybrać, w dzisiejszych czasach nie musimy płacić za wywołanie zdjęć więc można poszaleć w tej kwestii.

Przeczytałem kiedyś w jakiejś gazecie że ważne jest by na zdjęciach była widoczna podłoga, ponieważ zdjęcia wnętrz bez podłogi wywołują bezwarunkowe uczucie niepokoju.

Nie wiesz jak dobrze uchwycić pomieszczenie by uwypuklić atuty nic prostszego, weź do ręki katalog ikei i zobacz jak robią to profesjonaliści.

 

Robienie zdjęć to temat rzeka, jeśli macie jakieś swoje sposoby i sztuczki zapraszam do komentowania .

 

Jula pokazuje czym tego nie robić 🙂

jula robi zdjecie

 

Komentarze:

 • Ladny obraz 🙂

  Jedrzej 8 maja 2014 o 11:06 Odpowiedz
 • Moja pierwsza zasada, to nie oszukiwać zdjęciami. Największy dla nas komplement, gdy przyjeżdżający do nas ludzie,, zachwyceni zdjęciami na stronie, mówią, że w rzeczywistości jest ładniej niż na zdjęciach, a przeważnie w takich przybytkach rzeczywistość ich rozczarowywała, bo ktoś skrzętnie nie umieszczał w kadrze jakiś niedoróbek. I o ile gdy ktoś już zapłaci i przyjedzie kawał drogi na wypoczynek, nie zawróci z powodu rozczarowania, to w przypadku mieszkania na wynajem zeźli się, poczuje dotknięty oszustwem i dla zasady wyjdzie i więcej nie wróci.

  Druga zasada to zwracać uwagę na takie drobiazgi, jak krzywo wiszący obraz, wyjący dywan, walający się po podłodze kabel, odstające coś, nierówno ustawione… – gdy jest się w mieszkaniu, takich głupot można nie zauważyć, ale na zdjęciach psują cały efekt a w dodatku działają na naszą podświadomość – czujemy że coś jest nie tak w tym mieszkaniu, a nie widzimy, że to tylko krzywo położony chodnik.

  Trzecia zasada to symetria i proporcje – symetria na wszystkich dobrze działa ale za dużo jej też niedobrze, dlatego w kadrze warto dbać o punkty ciężkości – przydaje się nieco wyobraźni – fotografowany kącik na zdjęciu powinien być jak dobrze rozplanowany obraz, zawsze można potem przyciąć boki w fotoszopie:)

  Ale prawda jest taka że ładne mieszkanie obroni się samo. Przedrze się nawet przez złej jakości zdjęcia, czego miałam dowód niedawno w Chorzowie;)

  ania z zawad 10 maja 2014 o 13:14 Odpowiedz
 • Ja mam jedna zasade, mieszkanie robie tak abym sam chcial tam mieszkac, co przy moich jak wyszlo w dzialaniu wymaganiach sprawdza sie dobrze i nie jest kosztowne:) dodatkowo dorzucilbym dobry fajny opis, bo przyznam sie ze na te mieszkania ktore mam wynajely sie bez zdjec dzieki rezerwacji, a powodem ich braku byl remont badz odswiezanie ktore jeszcze nie dobieglo konca, tam dobry szczery opis zrobil robote:)

  Rafal C 6 września 2014 o 07:37 Odpowiedz