Mieszkanie – zakup krok po kroku (Mieszkanie pod choinkę) cześć 2

02
Grudzień 2013

Przesyłka dotarła do Polski 🙂
Także oto kolejna cześć naszej relacji z zakupu 🙂

Michał (doradca kredytowy)jeszcze chciał dodać kilka słów do poprzedniego wpisu, jeśli chodzi o kredytobiorców pracujących poza granicami polski :

Cześć, co do tych dokumentów to czasami potrzebne są jeszcze P60-tki za 2 lata wstecz. Wszystko zależy tutaj od konkretnego banku. Takie P60 musi być oczywiście przetłumaczone na J. polski. Również przetłumaczona musi być umowa o pracę ( w niektórych bankach wystarczy streszczenie umowy, a w innych musi być tłumaczenie od deski do deski – oczywiście tłumaczenia przysięgłe) Niektóre banki jak np. Pekao SA nie wymagają zaświadczeń o zarobkach. Jeśli chodzi o Payslipy to często potrzebne są za 12 ostatnich miesięcy Podobnie sprawa się ma z wyciągami z konta – również mogą być potrzebne za 12 miesięcy (jak zawsze wszystko zależy od wybranego banku) Do zestawienia, które napisał Kamil można jeszcze dodać dla klientów z zagranicy raport kredytowy z biura informacji kredytowej w danym kraju – np. dla Wielkiej Brytanii jest to raport ze strony www.experian.co.uk . Jeśli ktoś ma umowy najmu, to dobrze żeby były minimum za 6 miesięcy wstecz a dochód z najmu powinien być potwierdzony .

W początkowej fazie naszych starań  o kredyt nie byliśmy pewni czy będziemy musieli to mieć.
Okazało się ze wymagają od nas  tzw. Credit Score czyli musieliśmy zarejestrować się tutaj :
www.experian.co.uk  .  Przez pierwsze 30 dni jest to za darmo ,następnie po upływie 30 dni automatycznie pobierane jest 14.99 czy coś koło tej sumy 🙂 .
Ale jeśli nie potrzebujesz korzystać  usług tej witryny można zadzwonić na specjalna linie dedykowana i zrezygnować .

Okazało się ze na ziemi angielskiej jestem wręcz idealnym kandydatem na potencjalnego dłużnika:) :

credit score

Dodatkowo Michał napisał że :
potrzebuje jeszcze:

1) skan waszych drugich dokumentów ze zdjęciem
2) dzień spłaty raty – możecie wybrać
3) okres kredytowania
4) Kwotę kredytu

Interesowało nas również co się zmieni jeśli będziemy dysponować wkładem własnym , dostaliśmy taką odpowiedz :

Jeśli chodzi o różnicę między posiadaniem wkładu własnego a nieposiadaniem – to do momentu wpłaty 20% kwoty wkładu własnego marża kredytu jest podwyższana o 0,6 p.p.

Koszty dodatkowe :
290 zł – wycena (jednorazowo)
~1,2 %  = 720 zł prowizji  – (kredytowane)

W ramach ciekawostki dodam ze pamiętam jak jakiś czas temu interesowaliśmy się oprocentowaniem kredytów dla ludzi mieszkających i pracujących za granicami polski jaki i tych w Polsce .
Zazwyczaj dla osób które nie pracowały w Polsce oprocentowanie było delikatne wyższe  , banki to tłumaczyły tym iż ponoszą większe ryzyko .
Aktualnie traktują nas na równi z pracującymi w Polsce i oprocentowanie jest identyczne.

W dobie cyfrowej w jakiej żyjemy kontakt jest czymś nieocenionym .
Gdy tylko Michał coś potrzebuje np. skan dokumentu dowodu pisze np. na Facebooku i jesteśmy w stałym kontakcie . W czasie rzeczywistym pisze do Nas jak postępuje sprawa z kredytem .
W tym tygodniu napisał że idzie do banku w naszej sprawie i tuż po wyjściu poinformował Nas na czym stoimy – coś wspaniałego :).

Tak to tyle na dziś, ciekawostka jest ze Julia nie posiada aktualnie drugiego dokumentu tożsamości poza dowodem . Ma tymczasowe prawo jazdy UK ale niestety to się nie klasyfikuje .
Złożyła podanie o nowy paszport jakiś rok temu ale tak jakoś wyszło ze zupełnie nam tam nie po drodze ( Tarnobrzeg ) . Także ciekawe czy da się to jakoś ominąć .

Komentarze:

 • bardzo przydatne informacje, tak sie akurat składa, że od pewnego czasu zastanawiałem sie jak wygląda sprawa zaciągania kredytu na mieszkania w Polsce z pozycji osoby pracującej zagranicą, a tu prosze, temat jak znalazł 🙂

  RC 2 grudnia 2013 o 19:51 Odpowiedz
  • Cześć RC , ciesze się że pomagam 🙂

   Kamil K 3 grudnia 2013 o 12:03 Odpowiedz
 • Co do braku drugiego dokumentu tożsamości – wystarczy napisać oświadczenie, że takowego dokumentu się nie posiada.

  Adrian 6 grudnia 2013 o 18:57 Odpowiedz
 • Kamil gratuluje punktów na Credit Score jak to Ci sie udało zrobić? niesamowite

  Marek 9 grudnia 2013 o 23:54 Odpowiedz
 • Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub do spłacać długów kontakt mi via:pekinsloanfirm@gmail.com

  pekins 27 sierpnia 2014 o 02:37 Odpowiedz
 • Zamiast experiana sugeruje skorzystac z http://www.noddle.co.uk jest darmowy. Korzystalem z obu I rapport z noddle jest akceptowany przez banki w UK.

  Radek 11 września 2016 o 04:20 Odpowiedz