Jak znaleźć dobrą ekipę remontową ? autor : Tomasz Adamus

14
Grudzień 2013

Jak znaleźć dobrą ekipę remontową ?


1.   Umówmy się z ekipą na jednym z remontów który obecnie wykonują, aby zobaczyć w jaki sposób to robią. Można też spróbować zobaczyć już zakończone remonty.

2.   Zwróćmy uwagę na szczegóły: czy płytki ceramiczne są prosto położone, czy listwy przy progowe nie odstają, czy nie ma zacieków na ścianach itd.

3.   Następnie umówmy się z kilkoma wybranymi firmami u nas w mieszkaniu i poprośmy o wycenę remontu.

4.    Wybierzmy ekipę która nam odpowiada – kierujmy się stosunkiem jakości do ceny, a nie samą ceną. Pamiętajmy, że koszt remontu może być wyższy nawet o 10-20% (szczególnie w starym budownictwie), jednak dobra i uczciwa firma wskaże nam na początku gdzie można spodziewać się problemów i na jakim poziomie mogą być koszty dodatkowe.

5.    Przed przystąpieniem do prac- ustalmy wszystkie szczegóły (dot. kwot, materiałów, możliwych rozwiązań itd.). Jeśli korzystamy z usług architekta wnętrz. Pokażmy firmie remontowej wizualizacje o określmy wspólnie co jest wykonalne, co nie. Co da się zrobić taniej lub zmienić, aby było taniej- w końcu remontujemy mieszkanie na wynajem, a nie paryskie salony.

6.    Jeśli wykonujemy remont generalny dowiedzmy się, czy potrzebujemy pozwolenia na budowę. Być może wystarczy samo zgłoszenie lub też remont będzie musiał być odebrany przez osobę z administracji posiadającą stosowne uprawnienia.

7.    Pamiętajmy o umowie !! – określmy w niej zakres prac, termin rozpoczęcia, termin zakończenia, okres gwarancji na wykonanie prac, cenę za wykonane usługi oraz karę umowną za niewywiązanie się z warunków umowy. Można też określić jakość materiałów – np. panele o klasie ścieralności AC4 lub AC5. Na rynku istnieją dwa rodzaje umów:

– umowa na całość remontu. Płacimy ekipie całość razem z materiałami budowlanymi. Jest to sposób bardzo wygodny, ale … UWAGA: Wybierając ten sposób postarajmy się mieć wgląd w faktury dot. ważniejszych elementów jak panele, płytki itd. aby określić czy zgadzają się z tym co faktycznie mamy w mieszkaniu.

– umowa określająca tylko wysokość samej robocizny. Płacimy za robociznę, a materiały kupujemy najczęściej we własnym zakresie. Jest to mniej wygodny sposób, ale mamy wgląd i kontrolę nad cenami i jakością zakupowanych materiałów. Mamy też wglądy w faktury, więc rozliczając się na zasadach ogólnych mamy możliwość odliczenia części kosztów.

8.    Kara umowna – warto zawrzeć zapis w umowie o karze umownej wynikającej z opóźnień czy zastosowania złych materiałów.

9.   Zaliczki – wystrzegajmy się zaliczek na robociznę, szczególnie na samym początku kiedy nie widać jeszcze postępu prac. Jeśli płacimy zaliczkę pamiętajmy, aby zawsze była o mniejszej wartości niż zakres wykonanych prac (np. prace wykonane są na kwotę robocizny 2000zł, zapłaćmy 1000zł zaliczki).

10. Kontrolujmy – nawet najlepsza i najbardziej zaufana ekipa wymaga częstych kontroli. Oprócz postępu prac, sprawdzajmy jakość zastosowanych materiałów, sposób i dokładność wykonania prac oraz trzymanie się ogólnej koncepcji lub też projektu architekta wnętrz (jeśli korzystamy z jego usług)

11. Odbiór prac- po zakończonym remoncie a przed wpłaceniem pieniędzy dokładnie sprawdźmy całość wykonanych prac. Nie tylko detale i jakość wykonania prac, ale także poprawne funkcjonowanie wszystkich sprzętów i urządzeń.

12. Faktura- powinna zawierać najważniejsze dane ale także dokładne określenie zakresu prac, terminu w którym wykonany był remont, powinna również zawierać dane obu stron tj. wykonawcy i zleceniodawcy. Zachowajmy ją – może się przydać do urzędu skarbowego lub przy dochodzeniu ew. roszczeń wynikających z gwarancji (zwyczajowo jest to 1 rok, chyba, że w umowie określiliśmy inny termin)


Polecamy również poprzedni wpis Tomka : Jak ustrzec się przed złym najemcą

Komentarze:

 • wielkie dzięki za przydatne informacje

  Anonymous 19 grudnia 2013 o 12:09 Odpowiedz
 • mi udąło sie znaleźć dobra ekipe przez ogłoszenie w gazecie, ale z tego co widze po znajomych to miałem ogromne szczescie 😉 lepiej postawic na drozsza ekipe ale miec pewnosc solidnie wykonanej pracy z dobrym montazem i dobra organizacja czasu pracy

  mirek 5 stycznia 2015 o 10:03 Odpowiedz
 • Nie boicie się, że przy 50% zaliczce nieznana wam wcześniej firma będzie pracować wolniej, leniwiej albo gorzej, no bo przecież połowa motywacji już im umknęła? I czemu nie wierzycie, że zatrudnienie jednej porządnej firmy do wszystkich prac remontowych jest najlepszym pomysłem? Powtarzam porządnej, która nie udaje że coś umie, tylko umie i robi to. Tak jak firma moltom.

  Sławek 19 marca 2015 o 22:00 Odpowiedz
 • Obym nie musiała już nigdy szukać żadnej ekipy, jestem niedawno po remoncie firmy moltom i nie zapowiada się na poprawki 🙂

  Andusia 18 kwietnia 2015 o 21:24 Odpowiedz
 • Żebym ja to wszystko wiedziała przed 2 laty! Człowiek robi pierwszy raz duży remont. W rodzinie sami humanisci nikt sie nie zna. Teraz spłacam kredyt którego miało nie być, bo trafiłam na ekipę jak z PRLu Praktyka przeczy teorii… Remont trwa i pieniądze rozplanowane,a tu ci nie przychodzą do dachy dzień, dwa , 3 tygodnie. Wzieli zaliczkę na litość bo lato deszczowe a ludziom trzeba płącić a ty teraz szukaj sobie firmy jak sezon i ekip nie ma. A ten skurczybyk, jak odmówiłam kolejnej zaliczki po prostu oznajmił, że zrywa umowę i tyle. Czytam tu https://www.eporady24.pl/zle_wykonanie_uslugi_i_zadanie_zaplaty_przez_wykonawce,pytania,4,47,3708.html ze \” brak zgody na wypłatę zaliczki nie mógł więc być skuteczną postawą do odstąpienia od umowy przez wykonawcę” Ok. prawo po mojej stronie, ale jak taki zwykły mały inwestor ma je egzekwować? Szukać nowej ekipy i prawników do sprawy w sądzie, co się będzie wlokła ze 2 lata?!!! To wszystko nie jest takie proste jak się nie grzeszy kasą…

  Mania 15 stycznia 2018 o 22:48 Odpowiedz