Bierzesz udział w przetargu? Sprawdź, co musisz wiedzieć

06
Maj 2013

Coraz więcej licytacji nieruchomości. Dziennik Gazeta Prawna pisze, że komornicy są coraz aktywniejsi i sprzedają coraz więcej gruntów i budynków należących do dłużników.
Przetarg na mieszkanie to popularna forma zbywania nieruchomości. Korzystają z niej przede wszystkim samorządy, które z różnych powodów chcą się pozbyć lokali, budynków i gruntów, które do tej pory były w ich posiadaniu. Jako że zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne nieruchomości, a cena wywoławcza nie jest zbyt wygórowana, chętnych do skorzystania z oferty samorządów nie brakuje.

W 2012 roku było to 5,5 tysiąca nieruchomości, o tysiąc więcej niż w 2011. W tym roku zanosi się na kolejny wzrost. W całym ubiegłym opublikowano ponad 9 tysięcy obwieszczeń o licytacjach, a do kwietnia 2013 roku już ponad 5,5 tysiąca.

Zanim jednak zdecydujesz się wziąć udział w takim przetargu, warto nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat zasad jego przeprowadzania i związanych z nim formalności. Warto też zachować daleko idącą ostrożność, taką jak przy nabywaniu nieruchomości od osób prywatnych. To że jedną ze stron transakcji jest w tym przypadku samorząd, nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować chociażby ze sprawdzenia stanu technicznego lokalu czy budynku. W tym celu najlepiej wybrać się tam i na własne oczy obejrzeć interesującą Cię nieruchomość. Nie powinno być z tym większych trudności, ponieważ większość samorządów daje taką możliwość wszystkim zainteresowanym kupnem. Warto też poprosić o udostępnienie dokumentacji technicznej nieruchomości i starannie ją przeanalizować. To szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, w których stan instalacji, a nierzadko również samej konstrukcji pozostawia wiele do życzenia.

Po ustaleniu faktycznego stanu technicznego dobrze jest skonsultować się z jakąś firmą budowlaną i ustalić koszty przeprowadzenia niezbędnych remontów. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci ustalić, do jakiej kwoty możesz licytować, żeby inwestycja była cały czas opłacalna. Kiedy już poszerzysz nieco swoją wiedzę na temat nieruchomości, która jest przedmiotem Twojego zainteresowania, pozostaje jeszcze dopełnienie formalności związanych z samym przetargiem. Przede wszystkim musisz uiścić wadium w odpowiedniej wysokości. To niezbędny warunek uczestnictwa w przetargu. Jeśli przegrasz licytację, wadium zostanie Ci zwrócone. Jeśli wygrasz, będzie wliczone na poczet ceny nieruchomości.

Co ważne, zwycięzca nie otrzyma zwrotu wadium, jeśli po pewnym czasie od zakończenia przetargu będzie chciał zrezygnować z kupna nieruchomości. Wpłacona suma stanowi więc swego rodzaju zabezpieczenie dla organizatora przetargu. Ostateczna umowa musi być podpisana w określonym terminie. W innym przypadku wadium przepada. Warto zdawać sobie z tego sprawę i odpowiednio wcześnie rozpocząć starania o kredyt, jeśli chcemy sfinansować kupno nieruchomości z obcych źródeł.

Komentarze:

  • W jaki sposób można dostać kredyt na taką nieruchomość z licytacji?

    Anonymous 28 października 2013 o 22:35 Odpowiedz
  • W moim przypadku było to dość kłopotliwe, ponieważ bank PKO BP zakwestionował protokół przetargowy Urzędu Miasta i przeciągał wypłatę kredytu 🙁 Na szczęście miałem gotówkę w rezerwie, więc wadium nie przepadło. Po podpisaniu aktu notarialnego (ok. 2 m-cy od złożenia wszystkich dokumentów do PKO BP) bank poinformował mnie, że może mi wypłacić pieniądze 🙂 Grzecznie im podziękowałem, natomiast wziąłem kredyt pod tę nieruchomość (80% wartości z Aktu Notarialnego) w innym Banku. Środki przeznaczyłem na remont oraz wkład na zakup kolejnego mieszkania.
    MariuszKa

    MariuszKa 22 listopada 2015 o 17:53 Odpowiedz